Ara modro-žltá

Ara modro-žltá (iné názvy: ara modrý, ara ararauna, lat. Ara ararauna) patrí do skupiny papagájov Ara, ktoré žijú v tropickej oblastiJužnej Ameriky od južnej Panamy po Brazíliu, Bolíviu, Paraguaj a Trinidad. V Trinidade patrí medzi ohrozené druhy.
Ara modrožltá môže dosiahnuť až 76 – 86 cm dĺžku a hmotnosť medzi 900 –1 300 gramami. Krídla samca sú v priemere 384,8 mm dlhé, chvost je dlhý v priemere 500,8 mm. Vďaka týmto parametrom patrí medzi najväčšie papagáje sveta.
Najvýraznejšie sú jeho svetlomodré krídla a chvostové perá, čierna brada, v kontraste s jasnožltou brušnou partiou. Vrch hlavy má ara modrožltá pokrytý svetlozeleným perím. Ara modrožltá má veľký silný čierny zobák, prispôsobený na lúskanie orechov. Nahá tvárová časť okolo očí má bielu farbu, ktorá sa počas rozrušenia mení na staroružovú. Okolo očí má tento papagáj vytvorené linky, ktoré sa skladajú z jemných čiernozelených pierok.
Samica má oproti samcovi menšiu hlavu a zobák. Mladé vtáky sú podobné dospelým, majú svetlý zobák a líca majú ružové.
V zafarbení peria ary modrožltej sa môžu vyskytovať niektoré odchýlky. Niektoré vtáky majú žlté brucho sfarbené viac do oranžova, iné môžu svojim zafarbením hlavne v prsných partiách viacej pripomínať maslovú farbu. Táto farebná variácia sa vo väčšej miere vyskytuje v Trinidade, či iných územiach karibskej oblasti.
Ara hyacintová

Ara hyacintová (Anodorhynchus hyacinthinus) patrí k skupine papagájov Ara, ktoré žijú v centrálnej časti juhoamerického kontinentu, vo vnútrozemí južnej Brazílie od rieky Tapajós po západnú Bahiu, Goiás a pohorie Mato Grosso.
Tento papagáj dosahuje dĺžku 100 cm a hmotnosť 1,5 – 2 kg. Vďaka svojim proporciám je najväčším lietajúcim papagájom sveta. Väčší je len nelietavý novozélandský papagáj kakapo sovovitý, ktorý dosahuje hmotnosť do 3,5 kg. Veľkosť, farba a impozantný vzhľad ary hyacintovej spôsobila, že tento papagáj patrí k najatraktívnejším druhom. Cena jedného papagája sa na trhu pohybuje medzi 9 – 12 000 USD.
Vo svojom prirodzenom životnom prostredí je ara hyacintová klasifikovaná ako ohrozený druh.
Psittacus (PAPAGÁJ SIVÝ ŽAKO)

Psittacus, po slovensky papagáj, je rod z čeľade papagájovité. Jeho jediným druhom je papagáj sivý (Psittacus erithacus), prezývaný žako.
Papagáj sivý je stredne veľký africký papagáj, ktorý pochádza z dažďových pralesov Východnej a Strednej Afriky. Tento papagáj patrí k najinteligentnejším vtákom sveta. Jeho hlavnou potravou sú orechy, ovocie a rastlinná potrava pochádzajúca z listnatých stromov.
Papagáj sivý má dva poddruhy: papagáj sivý konžský a trochu menší poddruh papagáj sivý timneh. Obidva poddruhy majú základnú farbu sivú, tmavosivé krídla a bledosivý chrbát. Neoperený lem okolo očí je belavý až bledosivý. Perie hlavy a krku má svetlejšie okraje, ktoré dodávajú týmto partiám tela dojem vrúbkovania. Papagáj sivý konžský má chvostové perie jasnočervené a papagáj sivý libérijský má chvostové perá tmavo-gaštanovohnedé.
Pre svoju schopnosť napodobňovať ľudskú reč je hlavne papagáj sivý konžský obľúbeným rodinným spoločníkom. Papagáj sivý je zaradený v zozname zvierat druhého dodatku CITES, pre ktoré platí regulácia obchodu a zákaz odchytu z ich prirodzeného životného prostredia.